Dzisiejszy rynek pracy stawia przed nami mnóstwo wyzwań. Jednym z nich jest wszechobecny już niemal wymóg znajomości języka angielskiego. Wszyscy z pewnością się zgodzą, że by znaleźć dobrze płatną oraz rozwijającą pracę, nauka tego języka jest niemal niezbędna. Angielski jest również konieczny do tego, by studiować za granicą. Istnieje wiele certyfikatów, które poświadczają znajomość języka angielskiego. Najpopularniejszymi oraz najbardziej respektowanymi są IELTS, C1 Advanced (CAE), B2 First (FCE), CPE, TOEFL. Tylko który z nich wybrać? Postaramy się pomóc Ci w podjęciu decyzji.

 

B2 First (FCE), C1 Advanced (CAE), C2 Proficiency (CPE)

Egzaminy organizowane przez Cambridge English Language Assessment są jednymi z najchętniej wybieranych form sprawdzenia biegłości języka. Organizowane są na trzech poziomach zaawansowania językowego: B2, C1 oraz C2. Zatem poświadczają znajomość języka na poziomie od średniozaawansowanego, do biegłego. Certyfikat otrzymuje osoba, która pozytywnie przejdzie egzamin.

Egzaminy Cambridge składają się z 4 części:

 • Czytanie ze zrozumieniem i gramatyka (Reading and Use of English)
 • Pisanie (Writing)
 • Słuchanie ze zrozumieniem (Listening)
 • Mówienie (Speaking)

Całość trwa około 3,5 godziny i można się zapisać tylko i wyłącznie w autoryzowanym centrum Cambridge. Cena egzaminu to od 625 do 645zł.

Egzaminy Cambridge świetnie nadają się do określenia biegłości językowej. Egzaminy B2 First, C1 Advanced oraz C2 Proficiency są respektowane na terenie całej Polski i stanowią duży atut dla osoby, która posiada je w swoim CV. Potencjalny pracodawca ma jasno sprecyzowane, na jakim poziomie jest kandydat i czy dany poziom języka odpowiada potrzebom na stanowisku, na które aplikował. Jest to więc świetna inwestycja, jeśli planujesz zmienić pracę na stanowisko w firmie międzynarodowej.

 

IELTS

IELTS to inaczej International English Language Testing System. Jest to jeden z najpopularniejszych egzaminów zdawanych na całym świecie. Istnieje kilka typów egzaminu IELTS, ale najczęściej wybierane są dwa: IELTS Academic i IELTS General Training. IELTS Academic wybierany jest przez osoby, które planują rozpocząć studia wyższe w kraju anglojęzycznym. Bardzo często IELTS stanowi jedno z kryterium, które należy spełnić, by zostać przyjętym na wybrany przez siebie zagraniczny uniwersytet. Z kolei IELTS General Training przydaje się, jeśli planujesz wyjazd za granicę do pracy, lub planujesz podjąć naukę w kraju anglojęzycznym, ale na poziomie niższym nić studia wyższe.

IELTS jest egzaminem bardzo praktycznym, sprawdzającym realne umiejętności osoby testowanej.

Składa się z czterech części:

 • Słuchania (Listening)
 • Czytania (Reading)
 • Pisania (Writing)
 • Mówienia (Speaking)

Nie ma więc części typowo gramatycznej, co może stanowić duży atut dla osób, które w tym aspekcie nie czują się zbyt pewnie. IELTS trwa około 3 godzin i można go zdawać tylko w oficjalnych ośrodkach British Council. Koszt egzaminu wynosi 830zł. Ważnym aspektem jest również to, że egzamin jest ważny jest tylko przez 2 lata, po tym czasie należy zdać go ponownie.

 

TOEFL

TOEFL to skrót od Test of English as a Foreign Language. Jest to najstarszy na świecie certyfikat językowy organizowany przez Educational Testing Center. TOEFL nie jest szczególnie popularny w Polsce, głównie przez wysoki poziom zaawansowania językowego, który należy nabyć, by móc przystąpić do egzaminu i zdać go z sukcesem. Wymagany jest głównie przez amerykańskie instytucje oraz uniwersytety i ma na celu poświadczać biegłość językową wystarczającą do podjęcia studiów lub pracy w Stanach Zjednoczonych, a także Australii oraz Nowej Zelandii.

TOEFL składa się z czterech części:

 • Czytanie (Reading)
 • Słuchanie (Listening)
 • Mówienie (Speaking)
 • Czytanie (Writing)

Egzamin to koszt rzędu $215. Dodatkowe opłaty naliczane są za późny zapis oraz przekładanie terminu. W zależności od liczby uzyskanych punktów, TOEFL można poświadczyć poziom zaawansowania językowego od A1 do C2. Podobnie jak w przypadku egzaminu IELTS, TOEFL ważny jest tylko przez 2 lata.

 

Jakie wnioski możemy wyciągnąć z powyższych informacji?

Jeśli potrzebujesz egzaminu, który potwierdzi Twoje umiejętności językowe w celu poszukiwania pracy na terenie Polski, najlepiej sprawdzą się egzaminy B2 First, C1 Advanced, lub C2 Proficiency. Jeśli planujesz wyjazd za granicę w celach zarobkowych, dobrze jest posiadać certyfikat IELTS General Training. Jeśli natomiast chcesz ubiegać się o przyjęcie na zagraniczny uniwersytet, dobrym wyborem będzie IELTS Academic lub TOEFL. W ostatnim wypadku warto jest zapytać o źródła, jaki egzamin jest honorowany przez interesującą nas instytucję.

Bez względu na to, jakiego egzaminu potrzebujesz, życzymy powodzenia w przygotowaniach. Zachęcamy do skorzystania z naszych kursów przygotowujących, które zagwarantują Ci sukces bez względu na obrany cel.